Anna Bielkiewicz

Anna Bielkiewicz to najprawdopodobniej najważniejsza postać w historii dziejów Dzieci Syberyjskich, gdyż bez niej akcja ratunkowa tak naprawdę nigdy by się nie odbyła. To właśnie córka zesłańca, jednego z projektantów Kolei Transsyberyjskiej podjęła się założenia w 1919 roku Komitetu Ratunkowego Dzieci Dalekiego Wschodu. 

Urodzona w 1877 roku w Rosji pracowała jako nauczycielka, przez co bezpośrednio doświadczyła tego, z jakimi problemami borykały się polskie dzieci na Syberii i bardzo szybko obrała sobie za cel ich ratunek. 

W 1920 roku Bielkiewicz wyjechała do Tokio, by zwrócić się o pomoc do Japońskiego Ministerstwa Obrony, które pozwoliło jej na skorzystanie z pomocy stacjonującego wówczas we Władywostoku Japońskiego Czerwonego Krzyża. Jeszcze w tym samym roku pierwsza grupa dzieci dotarła do portu Tsuruga, mieszczącego się w prefekturze Fukui. 

Aby podnieść świadomość Japończyków na temat tak odległego kraju jak Polska, założycielka Komitetu Ratunkowego Dzieci Dalekiego Wschodu zdecydowała się również publikować w Tokio magazyn “Echo Dalekiego Wschodu”, który wydawany był w trzech językach – polskim, japońskim i angielskim.

Anna Bielkiewicz odegrała najważniejszą rolę w czasie ratunku Dzieci Syberyjskich i od samego początku misji ratunkowej dokładała wszelkich starań, by zapewnić dzieciom bezpieczeństwo i upewnić się, że całe i zdrowe powrócą do swojej ojczyzny.