Ceremonia upamiętnienia 100. rocznicy przybycia Dzieci Syberyjskich do Japonii oraz uroczyste odsłonięcie ceramicznej tablicy.

31 maja 2024 roku (pt.) w godzinach 11:00~13:00 w Ośrodku Pomocy Społecznej Fukudenkai zorganizowana została Ceremonia z okazji 100. rocznicy przybycia Dzieci Syberyjskich do Japonii wraz z uroczystym odsłonięciem pamiątkowej płaskorzeźby.

Na uroczystościach gościliśmy w sumie 38 Potomków Dzieci Syberyjskich (z 16 rodzin) z Australii, Kanady, Anglii, Stanów Zjednoczonych i Polski, a także innych znakomitych 20 gości z Polski.

Swoją obecnością zaszczyciła nas również Jej Cesarska Wysokość Księżna Takamado, a wszystkich gości w sumie było aż 250 osób związanych z Polską i Japonią. 

Jej Cesarska Wysokość Księżna – Hisako Takamado

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Japonii- Pan Paweł Milewski

Jego Ekscelencja Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Sułtanatu Omanu, Jego Wysokość dr Mohamed Said Khalifa Al Busaidi wraz z małżonką Panią Aisha Al Barumi

Jego Ekscelencja Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Turcji Pan Korkut Güngen

Pani Urszula Osmycka, Dyrektor Instytutu Polski w Tokio

Pan Hirobumi Niki, Sekretarz Wykonawczy Polsko-Japońskiej Grupy Parlamentarnej Izby Reprezentantów

Pan Taisuke Ono, członek Izby Reprezentantów

Pan Atsushi Seike, Prezes Japońskiego Czerwonego Krzyża

Pan Koji Yonezawa, Burmistrz Miasta Tsuruga

Pan Ken Hasebe, Burmistrz Tokijskiego Okręgu Shibuya

Pan Takashi Maruyama, Przewodniczący Tokijskiego Okręgu Shibuya

Pan Manabu Haruta, Wiceprzewodniczący Tokijskiego Okręgu Shibuya

Członkowie Rady Okręgu Shibuya – Pan Takeshi Ito, Pani Michiru Oka, Pani Mari Okada, Pani Miho Okada, Pani Hiromi Oda, Pan Takumi Tanaka, Pan Takeshi Nakamura, Pani Ai Hoshino, Pani Sayaka Yagasaki, Pan Yoshito Yakumaru

 

Pani Beata Daszyńska-Muzyczka, Ambasador, Specjalny Przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ds. Inicjatywy Trójmorza

 

11:01 Minuta ciszy (w intecji śp. Teruo Matsumoto, zasłużonego historyka badającego historię Dzieci Syberyjskich)

11:02 Hymny narodowe Polski i Japonii (odegrane na fortepianie i na flecie shakuhachi)

11:07 Powitanie przez gospodarza Ceremonii, Prezesa Fukudenkai- Takaaki Ohta

11:17 Przemowa Jej Cesarskiej Wysokości Księżnej Takamado

11:20 Odczytanie listu od Pary Prezydenckiej Rzeczpospolitej Polskiej
(List został odczytany przez Beatę Daszyńską-Muzyczkę, Ambasador i Specjalna Przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ds. Inicjatywy Trójmorza)

- “Pragniemy podziękować Ośrodkowi Pomocy Społecznej Fukudenkai w Tokio za nieocenioną pomoc udzieloną polskim dzieciom przed wiekiem i za wkład we współczesne budowanie dobrych stosunków polsko-japońskich. (...) Historia ta niesie niezwykle krzepiące przesłanie: pokazuje, że ludzkie dobro i solidarność mogą zbliżyć i łączyć narody nawet odległe od siebie pod względem geograficznym. (...) To niezwykłe dzieło, za które po dziś dzień Rzeczpospolita jest wdzięczna Japonii.”
Beatę Daszyńska-Muzyczka
Ambasador i Specjalna Przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ds. Inicjatywy Trójmorza

11:23 Przemowa Ambasadora RP w Japonii, Pawła Milewskiego

11:26 Przemowa Prezesa Japońskiego Czerwonego Krzyża, Atsushi Seike

11:29 Przemowa przedstawicielki Potomków Dzieci Syberyjskich, Anny Domaradzkiej

“W setną rocznicę powrotu Dzieci Syberyjskich do Polski, my, ich potomkowie, z całego serca chcielibyśmy podziękować narodowi Japońskiemu (...) za ciepłe, serdeczne powitanie dzieci i ich opiekunów w kraju kwitnącej wiśni, za wspaniałą gościnność i troskę o ich dobro i zdrowie podczas pobytu w Japonii. (...) Prawdopodobnie nasze życie nie byłoby możliwe bez pomocy ofiarowanej wtedy naszym przodkom.”
Anna Domaradzka
Przedstawiciel potomków dzieci syberyjskich

11:32 Przekazanie oficjalnych podziękowań od Przedstawicielki Komitetu Honorowego Fukudenkai, Akie Abe

Przekazała oficjalne podziękowanie z wyrazami szczerej wdzięczności dla Ambasador RP w Japonii w latach 2008-2012 Jadwigi Rodowicz Czechowskiej, która odnalazła zapomniane przez wszystkich Fukudenkai; dla prof. Wiesława Theissa za wieloletnie badania nad historią Dzieci Syberyjskich; dla Ambasadora RP w Japonii Pawła Milewskiego za wsparcie i pamięć.

11:55 Symboliczne przecięcie wstęgi

12:02 Uroczyste odsłonięcie pamiątkowego reliefu

Na ścianie Domu Dziecka Fukudenkai zainstalowano upamiętniającą tablicę o wymiarach 3 x 5 metrów przedstawiającą grupę Dzieci Syberyjskich.

12:05 Pamiątkowe zdjęcia przed reliefem upamiętniającym

12:13 Wzniesienie toastu przez sekretarza wykonawczego Polsko-Japońskiej Grupy Parlamentarnej Izby Reprezentantów, Hirobumi Niki

Po oficjalnych uroczystościach, Aleksandra Lenart niosąca historię Dzieci Syberyjskich ku przyszłości, przekazała wdzięczność i prezent w imieniu wszystkich Potomków Jej Cesarskiej Wysokości Księżnej Takamado oraz Prezesowi JCK Atsushi Seike. 

Na sam koniec obu Ceremonii wykonane zostało zdjęcie grupowe wszystkich obecnych Potomków Dzieci Syberyjskich przed pamiątkowym reliefem oraz na schodkach w Fukudenkai.