Obchody 30. Jubileuszu Powstania Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

W dniach 29 i 30 listopada 2024 r. w Krakowie, w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, odbyły się uroczystości z okazji 30-lecia istnienia.

 

29 listopada, podczas pierwszego dnia obchodów, odbyło się spotkanie prasowe oraz wieczorna uroczystość, na którą zaproszono mieszkańców Krakowa. Natomiast 30 listopada odbyła się oficjalna ceremonia.

W uroczystości wzięli udział Ambasador Japonii w Polsce, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski, Wicewojewoda Małopolski, Prezydent Krakowa, a także inni przedstawiciele władz. 

 

Na ceremonii o początkach Muzeum Manggha, osobiście opowiedziały Krystyna Zachwatowicz-Wajda – fundatorka muzeum, żona zmarłego reżysera Andrzeja Wajdy oraz Katarzyna Nowak – obecna dyrektor Muzeum.
Podczas uroczystości odbył się także koncert muzyki klasycznej w akompaniamencie fortepianu oraz kwartetu smyczkowego. Zaproszeni goście mieli okazję powspominać historię powstania Mangghi oraz jej działalność na przestrzeni ostatnich 30 lat.

 

W wydarzeniu wzięło udział także wielu gości z Japonii, w tym osoby zaangażowane w finansowanie muzeum. Przemówienie wygłosił m.in. Takaaki Ohta – prezes OPS Fukudenkai. Należy przypomnieć, że Ośrodek w zeszłym roku przekazał do muzeum Manngha ceramiczną płaskorzeźbę nawiązującą do historii Dzieci Syberyjskich.

 

Nazwa „Manggha” nie pochodzi od japońskiego słowa oznaczającego komiksy (manga), ale od pseudonimu Feliksa “Mangghi” Jasieńskiego, jednego z darczyńców, który przekazał swoją kolekcję. Muzeum kontynuuje swoją misję jako pomost kulturowy między Polską a Japonią, promując japońską sztukę i technologię.