Artykuły

Transmisja programu telewizyjnego poświęconego historii Dzieci Syberyjskich

Program dokumentalny “Japończycy sto lat temu - na ratunek polskim sierotom” wyprodukowany przez telewizję Fukui nominowany został do "29th FNS Documentary Award".

Polecana książka na temat Dzieci Syberyjskich (część 4)

Napisana przez Shinobu Sugę książka pt. “Mata Sakura no Kuni de (Do zobaczenia ponownie w Kraju Kwitnącej Wiśni)”opisuje sytuację Polski w czasie II wojny światowej oczami Makoto Tanakury - pracownika Ambasady Japonii w Polsce.

“Jesień w Warszawie”

Wyemitowany 23 grudnia 2003 roku, telewizyjny film dramatyczny pt. “Jesień w Warszawie” został wyprodukowany z okazji 45-lecia japońskiej telewizji Kansai.

Szkoła Podstawowa im. Polskich Dzieci Syberyjskich w Starej Wsi

W listopadzie 2018 roku powstała Szkoła Podstawowa im. Polskich Dzieci Syberyjskich w Starej Wsi (gmina Celestynów).

Opublikowano artykuł o dofinansowaniach od Fukudenkai

10 czerwca Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai opublikował artykuł, w którym przedstawiają swój projekt dofinansowania Polaków żyjących w Japonii.

Wsparcie od 100 lat- Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai

Wraz z oficjalnym ogłoszeniem stanu wyjątkowego, Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai, za pośrednictwem Polsko-Japońskiego Stowarzyszenia Młodzieży, dotarło do 10 Polaków (stan z 5 maja).

Strona na Facebooku o Dzieciach Syberyjskich

Na tej stronie internetowej, otworzyliśmy nową stronę na Facebooku poświęconą właśnie im.

Pan Adam Kajzer, czyli polski poeta, został uhonorowany nagrodą Basho-an

Pan Adam Kajzer, czyli polski poeta, został uhonorowany nagrodą Basho-an w Drugim Międzynarodowym Konkursie Basho-an English Haiku.

Film przedstawiający historię dzieci zesłańców syberyjskich

Z pomocą Instytutu polskiego w Tokio, na kanale Krzysztofa Gonciarza, polskiego youtubera, został opublikowany film przybliżający historię dzieci syberyjskich.

Znaczki z motywem Japonii i Fukudenkai 

Jest to projekt znaczka pocztowego, który został opublikowany w Polsce we wrześniu 2019 roku. Został on stworzony przez Wiktorię Kosterską, studentkę Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. 

Literatura Związana z Sierotami Syberyjskimi - Część 3

Książka “Życie 765 polskich sierot i Kraj Kwitnącej Wiśni” wyjaśnia historię Dzieci Syberyjskich i ich życie po powrocie do Polski.

Literatura Związana z Sierotami Syberyjskimi - Część 2

“Polskie sieroty uratowane przez Japoński Czerwony Krzyż” to manga wydana w 2016 roku we współpracy z Ambasadą Polski w Japonii.

Błaszczak Władysław: Prof. dr Karol Zaleski. Z żałobnej karty (s. 133-137) (pol.). Kronika Miasta Poznania nr 3/1970. [dostęp 2012-07-12].,

Karol Wilhelm Zalewski

16 września 1919 roku powołano Polski Komitet Ratunkowy Dalekowschodnich Dzieci z siedzibą, a jego celem było znalezienie polskich sierot na Syberii.

Ignacy Jan Paderewski

Polski pianista i kompozytor, mąż stanu i polityk. W latach 1920/1921 razem z żoną Heleną wspierał 369 dzieci i 27 dorosłych, którym udało się przybyć z Syberii do Seattle, a później do Chicago.

Japoński Czerwony Krzyż

Japoński Czerwony Krzyż zapoczątkował swoją działalność jako Hakusha - ośrodek opieki dla rannych podczas Buntu Satsumy samurajów w 1877 roku.

Echo Dalekiego Wschodu

“Echo Dalekiego Wschodu” to magazyn wydawany w Tokio przez Annę Bielkiewicz w 1922 roku.

https://wejherowo.naszemiasto.pl/odyseja-dzieci-syberyjskich-przez-japonie-do-wejherowa/ar/c1-908871

Józef Jakóbkiewicz

Józef Jakóbkiewicz urodzony w 1892 roku w Rosji polski lekarz i działacz społeczny.

Agata Kornhauser-Duda udała się do Wejherowa

W poniedziałek 10 lutego Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda udała się do Wejherowa, gdzie odwiedziła należące do Powiatowego Ośrodka Kształcenia Specjalnego placówki sprawujące opiekę nad osobami niepełnosprawnymi.

Cesarzowa Teimei

Sadako Kujō, znana również jako Cesarzowa Teimei, była żoną cesarza Taishō i wywodziła się z arystokratycznego rodu Fujiwarów.

Związek Młodzieży z Dalekiego Wschodu

Związek Młodzieży z Dalekiego Wschodu to założona przez wychowanków Zakładu dla Dzieci Syberyjskich w Wejherowie organizacja, działająca w latach 1929-1939.

Anna Bielkiewicz

Anna Bielkiewicz to najprawdopodobniej najważniejsza postać w historii dziejów Dzieci Syberyjskich, gdyż bez niej akcja ratunkowa tak naprawdę nigdy by się nie odbyła.

Literatura Związana z Sierotami Syberyjskimi - Część 1

“Dzieci syberyjskie - Dzieje polskich dzieci repatriowanych z Syberii i Mandżurii w latach 1919-1923" to do tej pory jedyna publikacja w pełni poświęcona historii dziejów Dzieci Syberyjskich.

Ośrodek Opieki Społecznej Fukudenkai

Ośrodek Opieki Społecznej Fukudenkai został założony w 1876 roku przez sektę buddyjską, która zaczęła opiekować się sierotami w świątyniach.