Artykuły
Program dokumentalny “Japończycy sto lat temu - na ratunek polskim sierotom” wyprodukowany przez telewizję Fukui nominowany został do "29th FNS Documentary Award".
Napisana przez Shinobu Sugę książka pt. “Mata Sakura no Kuni de (Do zobaczenia ponownie w Kraju Kwitnącej Wiśni)”opisuje sytuację Polski w czasie II wojny światowej oczami Makoto Tanakury - pracownika Ambasady Japonii w Polsce.
Wyemitowany 23 grudnia 2003 roku, telewizyjny film dramatyczny pt. “Jesień w Warszawie” został wyprodukowany z okazji 45-lecia japońskiej telewizji Kansai.
W listopadzie 2018 roku powstała Szkoła Podstawowa im. Polskich Dzieci Syberyjskich w Starej Wsi (gmina Celestynów).
10 czerwca Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai opublikował artykuł, w którym przedstawiają swój projekt dofinansowania Polaków żyjących w Japonii.
Wraz z oficjalnym ogłoszeniem stanu wyjątkowego, Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai, za pośrednictwem Polsko-Japońskiego Stowarzyszenia Młodzieży, dotarło do 10 Polaków (stan z 5 maja).
Na tej stronie internetowej, otworzyliśmy nową stronę na Facebooku poświęconą właśnie im.
Pan Adam Kajzer, czyli polski poeta, został uhonorowany nagrodą Basho-an w Drugim Międzynarodowym Konkursie Basho-an English Haiku.
Z pomocą Instytutu polskiego w Tokio, na kanale Krzysztofa Gonciarza, polskiego youtubera, został opublikowany film przybliżający historię dzieci syberyjskich.
Jest to projekt znaczka pocztowego, który został opublikowany w Polsce we wrześniu 2019 roku. Został on stworzony przez Wiktorię Kosterską, studentkę Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Książka “Życie 765 polskich sierot i Kraj Kwitnącej Wiśni” wyjaśnia historię Dzieci Syberyjskich i ich życie po powrocie do Polski.
“Polskie sieroty uratowane przez Japoński Czerwony Krzyż” to manga wydana w 2016 roku we współpracy z Ambasadą Polski w Japonii.
16 września 1919 roku powołano Polski Komitet Ratunkowy Dalekowschodnich Dzieci z siedzibą, a jego celem było znalezienie polskich sierot na Syberii.
Polski pianista i kompozytor, mąż stanu i polityk. W latach 1920/1921 razem z żoną Heleną wspierał 369 dzieci i 27 dorosłych, którym udało się przybyć z Syberii do Seattle, a później do Chicago.
Japoński Czerwony Krzyż zapoczątkował swoją działalność jako Hakusha - ośrodek opieki dla rannych podczas Buntu Satsumy samurajów w 1877 roku.
“Echo Dalekiego Wschodu” to magazyn wydawany w Tokio przez Annę Bielkiewicz w 1922 roku.
Józef Jakóbkiewicz urodzony w 1892 roku w Rosji polski lekarz i działacz społeczny.
W poniedziałek 10 lutego Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda udała się do Wejherowa, gdzie odwiedziła należące do Powiatowego Ośrodka Kształcenia Specjalnego placówki sprawujące opiekę nad osobami niepełnosprawnymi.
Sadako Kujō, znana również jako Cesarzowa Teimei, była żoną cesarza Taishō i wywodziła się z arystokratycznego rodu Fujiwarów.
Związek Młodzieży z Dalekiego Wschodu to założona przez wychowanków Zakładu dla Dzieci Syberyjskich w Wejherowie organizacja, działająca w latach 1929-1939.
Anna Bielkiewicz to najprawdopodobniej najważniejsza postać w historii dziejów Dzieci Syberyjskich, gdyż bez niej akcja ratunkowa tak naprawdę nigdy by się nie odbyła.
“Dzieci syberyjskie - Dzieje polskich dzieci repatriowanych z Syberii i Mandżurii w latach 1919-1923" to do tej pory jedyna publikacja w pełni poświęcona historii dziejów Dzieci Syberyjskich.
Ośrodek Opieki Społecznej Fukudenkai został założony w 1876 roku przez sektę buddyjską, która zaczęła opiekować się sierotami w świątyniach.