Śladem Dzieci Syberyjskich Japonia 2024

W dniach 29 maja – 4 czerwca 2024 r. odbyła się wycieczka śladem Dzieci Syberyjskich. (Organizator: Polski Oddział Ośrodka Pomocy Społecznej Fukudenkai)
W wycieczce wzięło udział łącznie 49 osób, w tym 38 osób z 16 rodzin potomków Dzieci Syberyjskich.

29 maja 2024 r.

Zwiedzanie Tokio

Uczestnicy odwiedzili główne atrakcje turystyczne w Tokio, takie jak Świątynia Meiji i Pałac Cesarski.

Wizyta w Ośrodku Pomocy Społecznej Fukudenkai

Uczestnicy odwiedzili Fukudenkai- placówkę, w której przebywały polskie dzieci ponad 100 lat temu. Dzieci Syberyjskie wówczas wróciły do ​​Polski przez Tokio i wykonano im pamiątkowe zdjęcie na schodach w ogrodzie w Fukudenkai. Podczas tegorocznej wizyty, każdej rodzinie potomków zostały wykonane zdjęcia dokładnie na tym samym zboczu co 100 lat temu dzieciom.
Uczestnicy wycieczki przekazali także upominki w postaci pluszaków i słodyczy dzieciom, które obecnie przebywają w Fukudenkai.

Bankiet powitalny

Ośrodek Fukudenkai zorganizował przyjęcie powitalne dla uczestników wycieczki.
Oprócz przemów dyrekcji Fukudenkai, Ambasadora Polski w Japonii i innych, zorganizowano integracyjną grę w bingo.
Potomkowie Dzieci Syberyjskich przekazali swoje wyrazy wdzięczności i prezenty dla Fukudenkai, a także wykonali niespodziewany występ śpiewając japoński hymn Kimigayo, który ćwiczyli specjalnie na ten dzień.

30 maja 2024 r.

Pod przewodnictwem profesor Eiko Uto, Tsuyoshi Ogasawara i Aoi Murakami z Grupy Badawczej Historii Fukudenkai uczestnicy odwiedzili różne obiekty w Tokio, w których wówczas miały okazję przebywać Dzieci Syberyjskie. Jako gość specjalny dołączył do zwiedzania Koji Takeda, wnuk Katsuo Takeda, który ponad 100 lat temu opiekował się polskimi dziećmi w Tokio.

Kościół katolicki w Azabu

Od 1 sierpnia 1920 r. w każdą niedzielę, dzieci i ich opiekunowie uczestniczyli w niedzielnych nabożeństwach o godzinie 8 rano, które prowadził ks. Turpen, w kościele Katolickim Azabu (obecnie wciąż ten sam kościół) w pobliżu zakwaterowania dzieci. Towarzyszyli im wtedy członkowie Stowarzyszenia Młodzieży Kościoła Katolickiego.
W związku z wizytą potomków Dzieci Syberyjskich w Japonii, członkowie Kościoła Katolickiego Azabu odprawili specjalną mszę.

Świątynia Zojoji

24 sierpnia 1920 roku ponad 50 polskich dzieci zostało zaproszonych przez Świątynię Zojoji, aby otrzymać błogosławieństwo od Wielkiego Kapłana Horio Kanmu (93 l.). Arcykapłan pogłaskał dzieci po głowach i uścisnął im dłonie. Potomkowie odwiedzili sanktuarium i zrobili pamiątkowe zdjęcia. W dzienniku Świątyni Zojoji ostał się zapisek z godziny 13:00, 24 sierpnia 1920 r, że wszystkie dzieci były usatysfakcjonowane i wielokrotnie skandowały „Arigato”, a następnie udały się do rezydencji Mori.
Uczestnicy wycieczki, którzy tym razem odwiedzili Zojoji, zostali powitani przez dyrektora generalnego świątyni, pana Kobayashiego, a następnie zostali oprowadzeni po obiekcie przez dyrektora Akabane, aby zobaczyć zewnętrzną część głównej świątyni, grobowiec rodziny Tokugawa i inne miejsca, które, jak się uważa, wówczas zostały odwiedzone przez polskie dzieci 100 lat temu.

Uniwersytet Keio

27 lipca 1920 roku członkowie Wagner Society Orchestra zorganizowali “Festiwal muzyki i tańca dla uratowanych polskich dzieci” w audytorium kampusu Mita na Uniwersytecie Keio. W wydarzeniu wzięło udział wiele osób, w tym 43 polskich Dzieci Syberyjskich. 8 dzieci zostało odzianych w tradycyjne stroje ludowe i zaprezentowało polskie tańce.
Na balu odbył się także występ operowy w wykonaniu polskiego muzyka Pana Stebelskiego i nie tylko.
Podczas tej wizyty potomkowie odwiedzili miejsce, w którym pierwotnie znajdowało się audytorium kampusu Mita, oraz muzeum uniwersyteckie w starej bibliotece.

Park Ueno

Po niedzielnym nabożeństwie dzieci miło spędzały czas odwiedzając Zoo w Ueno i Muzeum Domu Cesarskiego. Towarzyszyli im członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Dzieci, które miały okazję odwiedzać zoo, były bardzo zadowolone.
Tym razem choć trwało to krótko, to potomkowie mogli swobodnie spacerować przy parku zoologicznym.

31 maja 2024 r.

Ceremonia upamiętniająca 100. rocznicę przybycia Dzieci Syberyjskich do Japonii oraz uroczystość odsłonięcia płaskorzeźby.

Podczas wydarzeń obecni byli wszyscy uczestnicy wycieczki.
Szczegóły ceremonii można znaleźć tutaj.

Przyjęcie w Ambasadzie RP w Tokio

Obecni byli wszyscy uczestnicy wycieczki.
Oprócz upamiętnienia historii Dzieci Syberyjskich przeprowadzono także zbiórkę charytatywną w odpowiedzi na trzęsienie ziemi na półwyspie Noto, które miało miejsce 1 stycznia 2024 roku.

1 czerwca 2024 r.

Podróż nową linią Hokuriku Shinkansen do Tsurugi oraz wycieczka do portu Tsuruga

Potomkowie zwiedzili miejsca, w których przebywali ich przodkowie, a ponieważ pogoda dopisała, niektórzy uczestnicy wycieczki moczyli stopy w morzu japońskim.

Wizyta w Muzeum Port Humanitaryzmu w Tsurudze

Przewodnicy oprowadzili uczestników po ekspozycjach znajdujących się wewnątrz muzeum.

Spotkanie wymiany z Chórem Dziecięcym Navius

Uczestnicy wycieczki i dzieci z chóru zaśpiewali wspólnie „Żółw i zając”- piosenkę którą Dzieci Syberyjskie śpiewały nawet po powrocie do Ojczyzny. A także polską pieśń ludową „Szła dzieweczka do laseczka” po japońsku i polsku.
Występ był tak wspaniały, że niektórym uczestnikom wycieczki oczy szkliły się ze wzruszenia.

Przyjęcie powitalne w Tsurudze

Miasto Tsuruga i Fukui Television Broadcasting Co., Ltd. zorganizowali przyjęcie powitalne dla gości z wycieczki. Oprócz interakcji między uczestnikami a wszystkimi osobami zaangażowanymi w miasto Tsuruga, zorganizowano także zajęcia rekreacyjne, w tym warsztaty przygotowywania wodorostów oboro kombu prowadzone przez rzemieślnika specjalistę.

2 czerwca 2024 r.

Wycieczka wyruszyła pociągiem ekspresowym z Tsurugi do Kioto. Potomkowie odwiedzili takie miejsca jak świątynia Kiyomizu-dera, świątynia Fushimi Inari Taisha i złoty pawilon Kinkakuji. Następnie autokar zabrał wycieczkę do Osaki, gdzie znajdowało się zakwaterowanie.

3 czerwca 2024 r.

Wizyta w oddziale Japońskiego Czerwonego Krzyża w Osace

Opieką nad Dziećmi Syberyjskimi, które przybyły do ​​Osaki, zajmował się Japoński Czerwony Krzyż z oddziału w Osace.
Dzięki temu powiązaniu mogliśmy wysłuchać wykładu pracowników oddziału w Osace oraz doktora Kazuo Fujii z Centrum Kansai Stowarzyszenia Japonia-Polska na temat projektu pomocy dla sierot na Syberii w Osace.
Zainteresowani mieli okazję zapoznać się z cennymi materiałami przechowywanymi w Biurze Oddziału w Osace, m.in. z kopią listy przyjętych Dzieci Syberyjskich.

Obiad w Centralnej Hali Publicznej

W Centralnej Sali Publicznej wciąż nadal istnieje budynek, który odwiedziły dzieci 100 lat temu.
Podczas lunchu uczestnicy spędzili czas z prof. Nagaoką i członkami Towarzystwa Japońsko-Polskiego Oddziału w Kansai.

Zwiedzanie Katedry Takamatsu w Osace, (Katedra Mariacka i kościół Tamatsukuri)

15 sierpnia 1922 r. w Święto Matki Boskiej Zielnej, msza odbyła się w kościołach Tamatsukuri oraz Kawaguchi. Cesarzowa Teimei podarowała dzieciom prezenty, w związku z czym 20 sierpnia msza niedzielna w kościele Tamatsukuri odbyła się w intencji zdrowia i pomyślności dla Cesarzowej.
Modlitwa ta została odprawiona w odpowiedzi na życzenia dzieci i ich opiekunów, aby wyrazić swoją wdzięczność za dary. Dzieci udały się do kościoła katolickiego Tamatsukuri z flagami Czerwonego Krzyża i kwiatami.
Podczas tegorocznej wycieczki, przewodniczką była członkini Katolickiego Biura Archidiecezji Osaka Takamatsu, uczestnicy zwiedzili kościół i poznali pokrótce jego historię.

Wycieczka do portu w Kobe

Pod przewodnictwem prof. Kazuo Fujii zwiedziliśmy miejsce, z którego prawdopodobnie dzieci wypłynęły w rejs do Ojczyzny, a także pomnik upamiętniający wielkie trzęsienie ziemi w Kobe w 1995 r.
Kiedy dzieci opuściły port Kobe w 1922 roku, odśpiewały hymny narodowe Japonii i Polski, machały flagami Czerwonego Krzyża i żegnały się po japońsku: „Arigato”, „Sayonara” i „Nippon banzai”. Pożegnało ich wiele osób, w tym wiceprezes Sakamoto z Japońskiego Czerwonego Krzyża, członkowie i pracownicy szpitala JCK w Osace oraz członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Żegnając się wszyscy mieli łzy w oczach.

4 czerwca 2024 r

Spacer w okolice byłego dormitorium pielęgniarek szpitala publicznego JCK.

Prof. Nagaoka zaprowadził uczestników wycieczki do miejsca, w którym znajdowały się 100 lat temu schroniska dla polskich dzieci.

Wizyta w zoo Tennoji

14 sierpnia 1922 r. Dzieci Syberyjskie po wizycie w parku i zoo Tennoji, złożyły wizytę w świątyni Shitennoji, gdzie były zaskoczone rozmiarem pięciopiętrowej pagody. Udało im się nawet zobaczyć stary staw z żółwiami.
Podczas tej wycieczki potomkowie wysłuchali wykładu na temat historii zoo Tennoji, a następnie mogli swobodnie zwiedzać zoo od środka.

Źródło: “Przybyłe z Syberii, Życie polskich dzieci w Japonii, Projekt pomocy Japońskiego Czerwonego Krzyża w latach 1920~1922” – 26 września 2023 r., opublikowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai