-Galeria online-
Wystawa pamiątkowych polskich znaczków pocztowych

O wystawie

Z okazji setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią, we wrześniu 2019 roku, Poczta Polska wydała serię filatelistyczną Fukudenkai – dom nadziei.
Przygotowanie projektów znaczków i kartek pocztowych wydanych w ramach serii, powierzono studentom wydziału Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W drodze konkursu, spośród blisko 70 prac zgłoszonych przez 36 autorów, wyłoniono 4 laureatów, a wyboru zwycięzców dokonała komisja składająca się z wybitnych grafików związanych z ASP, przedstawicieli Poczty Polskiej oraz znawców historii i kultury Japonii. Nagrodzone projekty trafiły do sprzedaży w wybranych oddziałach filatelistycznych Poczty Polskiej.

Wyróżnione projekty

Wiktoria Kosterska (ur. 1997 we Wrocławiu)

Studentka III roku grafiki w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się zarówno grafiką komputerową, jak i warsztatową, rysunkiem oraz fotografią. Początkowo łączyła swój rozwój artystyczny z architekturą, uczęszczała bowiem do klasy o profilu architektonicznym. Z czasem zapragnęła jednak więcej swobody twórczej, braku technicznych i fizycznych ograniczeń. Z tego okresu została jej chęć dążenia do perfekcji, cierpliwość i pokora. Wraz z rozpoczęciem studiów wzrosło zainteresowanie fotografią i grafiką oraz świadomość na ich temat. Ze swoimi pracami występowała na wystawach grupowych, takich jak „Emigracja” we Wrocławiu, gdzie można było zobaczyć jej zdjęcie oraz „Początek” w Brzegu, na której pokazała swoje rysunki i obrazy. Inspiracje czerpie z ludzi, ich historii i emocji, włączając ich interakcje w proces twórczy. Jednocześnie napawają ją natchnieniem podróże, wyciszenie wśród natury i wszelkie żywe stworzenia, których poczynania może obserwować.

Znaczenie pracy

Użyte w tle wschodzące słońce oznaczające japońską flagę jest symbolem nadziei.
Na pierwszym planie widoczny jest bocian, czyli ptak, który w Polsce znany jest jako ptak niosący szczęście. Został zaprojektowany on tak, aby przypominał japońskie tradycyjne origami.

Kacper Malaga (ur. 1998)

Student grafiki w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Pasjonuje się typografią i liternictwem. Lubi tworzyć zaangażowane społecznie i politycznie projekty. W swoich pracach eksploruje alternatywne sposoby przekazu i stylistykę. Inspiracje czerpie z futuryzmu, ruchów społecznych i psychologii.

Izabella Pogwizd

Absolwentka projektowania graficznego z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Była samoukiem, dopóki nie dostała się na ASP, gdzie odkryła i uczyła się wielu dziedzin sztuki. Sztuka tradycyjna i realizm są najbliższe jej sercu, jednak tworzy również ilustracje digitalowe. Kocha fantastykę i naturę, dlatego najczęściej rysuje markerem i tuszem magiczne stworzenia. Jest zainteresowana kulturą Azji od dzieciństwa. Z tego powodu oprócz realizmu i semi-realizmu, niekiedy tworzy również ilustracje inspirowane tradycyjnym malarstwem Azji. W 2012 roku Creative Connections wybrał jej pracę na wystawę International Children’s Art Exhibition. W lutym 2020 roku jej plakat był prezentowany na wystawie 101XPROPAGANDA.

 
Zuzanna Olkuska (ur. 1996)

Ilustratorka i projektantka graficzna. W latach 2015-2020 studiowała na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów na Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Laureatka konkursów graficznych. Projektuje plakaty, opakowania, wzory na tekstylia, ilustruje artykuły. Artystka oprócz grafiki projektowej zajmuje się też grafiką warsztatową oraz malarstwem. Obserwując otaczający ją świat, inspiracje czerpie z natury. 

Znaczek (nakład 180 000 szt.):
Wiktoria Kosterska

Koperta (nakład 1500 szt.):
Zuzanna Olkuska

Kartki pocztowe (nakład po 200 szt.):
Zuzanna Olkuska
Izabella Pogwizd
Kacper Malaga

 

Wszystkie prace konkursowe