Ceremonia wmurowania tablicy z okazji 100. rocznicy powrotu Dzieci Syberyjskich do Polski
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, 24 września 2023 r.

W Krakowie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej 100 letnią historię polskich Dzieci Syberyjskich.

Uroczystość po polsku prowadziła Katarzyna Nowak- Dyrektor Muzeum Manghha, a po japońsku Ayaka Jimbo- z japońskiego personelu Fukudenkai.

Ceramiczna płaskorzeźba o rozmiarach 3m x 5m została wykonana na wzór zdjęcia przedstawiającego polskie dzieci na zboczu w ogrodzie Fukudenkai. Miniatury tej płaskorzeźby zostały przekazane do muzeów w Japonii i Polsce w nadziei, że historyczny fakt o polskich dzieciach w Japonii będzie przekazywany następnym pokoleniom.

Jedna z mniejszych wersji tego reliefu została przekazana do Muzeum Portu Humanitaryzmu w Tsurudze, czyli do pierwszego japońskiego miasta na drodze Dzieci Syberyjskich. Drugie miejsce, które otrzymało mniejszy relief to Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Tam też 24 września odbyło się oficjalnie wmurowanie.

Płaskorzeźby zostały stworzone przy użyciu specjalnej techniki, która pozwala zachować przedstawione piękno na wieki. Ośrodek Fukudenkai ma wielką nadzieję, że te tablice będą symbolami przyjaźni między naszymi krajami i będzie trwać przez kolejne 100 lat. 

Przewodniczącą Komitetu Fukudenkai, Akie Abe,

Wiceprezydenta Miasta Krakowa, Andrzeja Kuliga,

Ambasadora Japonii w Polsce, Akio Miyajima,

Konsula Honorowego Japonii w Krakowie, prof. Krzysztofa Ingardena, 

Przewodniczącego Rady Muzeum Manggha, prof. Andrzeja Jajszczyka

Osoby związane z podtrzymywaniem pamięci o historii Dzieciach Syberyjskich w Polsce: Teruo Matsumoto, prof. Wiesława Theissa,

Potomka Dzieci Syberyjskich Paula Wojdaka wraz żoną Teresą, przybyłych z Kanady,

oraz 20-osobowa delegacja z Japonii.

Przemowa Prezesa Ośrodka Fukudenkai:

Przemowa Ambasadora Japonii w Polsce:

Przemowa Wiceprezydenta Miasta Krakowa

Oficjalne odsłonięcie tablicy

Symbolicznego odsłonięcia płaskorzeźby dokonali Katarzyna Nowak- Dyrektor Muzeum Manggha, Akie Abe- Przewodnicząca Komitetu Fukudenkai oraz Takaaki Ohta- Prezes OPS Fukudenkai.

Koncert Shakuhachi

Wydarzenie w Muzeum Manggha łączyło się z późniejszym koncertem na japońskim flecie shakuhachi w wykonaniu flecisty Yosuke Irie dla uchodźców z Ukrainy.

Gośćmi byli Ukraińcy, których Ośrodek Fukudenkai wspiera opieką od początku rosyjskiej agresji.