Przemówienie Prezesa Oty na sympozjum dla Potomków Dzieci Syberyjskich Sakura no kai.

Szanowni Państwo, nazywam się Takaaki Ohta i jestem prezesem Ośrodka Pomocy Społecznej Fukudenkai.

Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim tu dzisiaj zgromadzonym, w szczególności Potomkom Dzieci Syberyjskich, za tak liczne przybycie.
Tak jak Państwo wiecie, w tym roku mija 103. rocznica przybycia Państwa przodków do Japonii.

Wówczas nasz Ośrodek Fukudenkai przyjął równo 375 dzieci.
Fakt akcji pomocowej jest wielką dumą dla Japonii i mimo, że pamięć o tych wydarzeniach przetrwała ostatnie 100 lat, to z biegiem czasu ulegała ona osłabieniu.

Gdyby nie odkrycie na nowo naszego Ośrodka Fukudenkai przez ówczesną Ambasador Polski w Japonii- Panią Jadwigę Rodowicz, to bardzo możliwe, że historia ta zostałaby całkowicie zapomniana.

Również w Polsce, historia ta znajdowała miejsce w dawnych podręcznikach, obecnie jednak mało kto wie o tym fakcie- w szczególności wśród młodego pokolenia.

Jako Fukudenkai, który przyjął polskie dzieci, chcielibyśmy odegrać rolę w pielęgnowaniu  naszej polsko-japońskiej historii, a rozpoczęliśmy to od poszukiwań potomków Dzieci Syberyjskich rozsianych po całym świecie.

Od 2019 roku prowadzimy stronę internetową poświęconą Dzieciom Syberyjskim, można na niej znaleźć listę wszystkich uratowanych polskich dzieci.

Bardzo wiele osób zgłosiło się do nas z informacją, że na naszej stronie znajduje się nazwisko członka ich rodziny i możliwe, że był on w Japonii. Tak oto, zebraliśmy się tutaj, goszcząc aż 40 rodzin Dzieci Syberyjskich.

Chcielibyśmy, żeby takie spotkania mogły odbywać się w przyszłości regularnie, abyśmy mogli razem z Państwem przekazywać naszą wspólną historię nowym pokoleniom .

W związku z tym, nasze dzisiejsze spotkanie chciałbym nazwać “Sakura no kai” (Spotkanie pod znakiem japońskiej wiśni). Chcielibyśmy, aby ta nazwa została z nami na każde kolejne spotkanie potomków Dzieci Syberyjskich.

Mam wielką nadzieję, że dzisiejsze spotkanie będzie przepełnione wspomnieniami o Państwa bliskich, którzy 100 lat temu przebywali w Japonii. Zapraszam również wszystkich do Japonii i do odwiedzin naszego Fukudenkai w Tokio.

Dziękuję bardzo wszystkim.