Projekt „Dzisiaj 100 lat temu”: 24.07.1920

Przedstawiamy Państwu treść dziennika z dnia 24.07.1920

**********

24.07.1920 Sobota, świeci słońce

1.Dzisiaj o 11:00 dotarły wszystkie bagaże. Nie zdążyliśmy sami przygotować posiłku, dlatego też rozdaliśmy dzieciom gotowe jedzenie.

1.Fukudenkai odwiedziło dziś wielu gości – żona pana Markizu i liderka zespołu pielęgniarek Atsushi Nabeshima, żona barona oraz wiceliderka zespołu pielęgniarek Honno, a także dyrektorzy zespołu Yamaguchi oraz Matsuhira wraz z dyrektorem zarządzającym Sawą, którzy podarowali dzieciom zabawki i ciasteczka.
Pan Seinosuke Makita ofiarował 50 yenów (przyp. red. obecnie jest to równowartość średniego wynagrodzenia miesięcznego w Japonii), natomiast pan Masayuki Naruse – toffi, które później rozdaliśmy dzieciom.

**********

– Czym jest „Dziennik Dzieci Syberyjskich”?
Oryginał przechowywany był w Muzeum Meiji-Mura, jednak w 2005 roku przeniesiono go do archiwów biblioteki Szkoły Pielęgniarskiej im. Japońskiego Czerwonego Krzyża w Toyocie.
W naszym projekcie została wykorzystana kopia manuskryptu, którą sporządzono w Instytucie Badań Historycznych Fukudenkai.
Uprzejmie prosimy o nieudostępnianie treści dziennika bez naszego pozwolenia.

– Czym jest „Dzisiaj 100 lat temu”?
Jest to projekt mający na celu refleksję nad Dziećmi Syberyjskimi i ich pobytem w Japonii, poprzez przetłumaczenie i przedstawienie części „Dziennika Dzieci Syberyjskich”, który opisuje w jaki sposób dzieci spędziły czas w Centrum Opieki Dziecięcej Fukudenkai.