22 lipca – 100. rocznica przybycia Dzieci Syberyjskich do Japonii

Dzisiaj, tj. 22 lipca 2020 roku, mija dokładnie 100 lat odkąd Dzieci Syberyjskie po raz pierwszy przybyły do Japonii. 

Z okazji tak ważnej rocznicy na naszej stronie internetowej pod nazwą Dzisiaj 100 lat temu”  będziemy publikować fragmenty Dziennika Dzieci Syberyjskich”. Dostępny on będzie w wersji dwujęzycznej – zarówno w języku polskim, jak i w języku japońskim. Niniejszy dziennik opisuje, jak dzieci spędziły czas w Centrum Opieki Dziecięcej Fukudenkai (znanym obecnie jako Hiroo Friends”, jeden z sierocińców Ośrodka Pomocy Społecznej Fukudenkai). Z dziennika można szczegółowo dowiedzieć się również kto w tamtym czasie odwiedzał ośrodek, a także jakie życie wiodły dzieci w Japonii. 

Mamy szczerą nadzieję, że nasz projekt pod nazwą Dzisiaj 100 lat temu” skłoni zarówno osoby z Polski, jak i Japonii, do refleksji nad Dziećmi Syberyjskimi oraz ich pobytem w Japonii. 

★Można przeczytać wszystkie artykuły na ten temat★
https://siberianchildren.pl/pl/category/projekt-dzisiaj-sto-lat-temu/

 – Czym jest „Dziennik Dzieci Syberyjskich”?

Jest to tworzony od 24 lipca 1920 roku do 8 lipca 1921 roku dziennik dokumentujący życie Dzieci Syberyjskich w Centrum Opieki Dziecięcej Fukudenkai. 

Oryginał przechowywany był w Muzeum Meiji-Mura, jednak w 2005 roku przeniesiono go do archiwów biblioteki Szkoły Pielęgniarskiej im. Japońskiego Czerwonego Krzyża w Toyocie. W naszym projekcie wykorzystana została kopia manuskryptu sporządzona przez Instytut Badań Historycznych Fukudenkai.