W dniu 19 października 2023 r. na terenie Opieki Pomocy Społecznej Fukudenkai odbyła się uroczysta ceremonia sadzenia jabłoni z okazji 100. rocznicy powrotu Dzieci Syberyjskich.

Ceremonia sadzenia drzew miała na celu przekazanie przyszłym pokoleniom historii o przyjaźni między Japonią a Polską. W obchodach wzięło udział około 40 osób, w tym goście z Ambasady RP oraz Ośrodka Fukudenkai.


Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, który był gospodarzem uroczystości, zwróciła się do gości z wdzięcznością za to, że ta piękna historia humanitaryzmu jest nadal pielęgnowana w Japonii.

W 2019 r. z inicjatywy BGK powstała fundacja State of Poland. Jednym z jej projektów są “Jabłonki”. Jest to akcja sadzenia symbolu Polski tj. jabłoni, zarówno w Polsce jak i za granicą.

Jabłka to wyjątkowy produkt symbolizujący Polskę. Posadzone jabłonie z biało-czerwonymi kwiatami reprezentują barwy polskiej flagi.


Tym razem na pierwsze miejsce sadzenia jabłonek w Japonii wybrano Fukudenkai- miejsce, w którym 100 lat temu przebywały polskie dzieci.