Wywiad z Panem Akinori Nishikawa, dyrektorem Muzeum w Tsurudze

3 listopada, Muzeum Port Humanitaryzmu w Tsurudze w prefekturze Fukui zostało ponownie otwarte po remoncie.

Wprowadziłiśmy wywiad z Panem Akinori Nisikawą i zapytaliśmy o tym nowym muzeum!

ーPodobno muzeum przeszło gruntowną renowację, zostało na nowo wybudowane oraz zwiększył się jego obszar. Ile czasu zajęło odnowienie i jakiego rodzaju zmiany zostały wprowadzone?

Dawne Muzeum Portu Humanitaryzmu w Tsurudze zostało otwarte dla zwiedzających w marcu 2008 roku. Ze względu na znaczny wzrost liczby odwiedzających od mniej więcej 2015 roku, dwa lata później na pełną skalę rozpoczęto prace nad zmianą lokalizacji i powiększeniem terenu.
W czerwcu 2018 roku utworzono podstawowy plan zagospodarowania terenu wybranego pod budowę muzeum, w związku z tym pod koniec 2019 roku została rozpoczęta budowa Nowego Muzeum Portu Humanitaryzmu, ostatecznie odrestaurowanego i postawionego w miejscu czterech innych budynków, w tym stacji kolejowej Tsuruga Minato i urzędu celnego. Budynki te stały w tamtym miejscu, gdy polskie sieroty i żydowscy uchodźcy wylądowali na ziemi japońskiej. Stworzyliśmy nową salę szkoleniową i specjalną salę przeznaczoną na wystawy. Wychodząc naprzeciw młodym ludziom zainstalowaliśmy także animacje multimedialne, aby wystawa była przyjemniejsza w odbiorze. Ponadto opracowaliśmy pewne unowocześnienie i urozmaicenie, mianowicie w muzeum można przeglądać materiały historyczne w wersji cyfrowej oraz reprodukcje.


ー Co jako dyrektor muzeum sądzi Pan o renowacji na tak dużą skalę?

Jak patrzę na to z perspektywy czasu, to widzę jak wiele osób było zaangażowanych w to przedsięwzięcie i chciałbym wyrazić swoją wdzięczność wszystkim osobom pracującym przy jego realizacji. Naszym celem jest edukacja na rzecz pokoju i promocja turystyki ー wierzę, że w tym duchu nasi pracownicy będą jednoczyć się jeszcze nie raz i razem stworzymy atrakcyjny obiekt, który pokocha coraz więcej ludzi. Wierzę, że nasza praca się opłaci i przyniesie piękne owoce w przyszłości. Bardzo chciałbym, by mieszkańcy Tsurugi, szczególnie młodzi, mogli przyjść do muzeum i dowiedzieć się czegoś na temat historii swojego regionu, by następnie szerzyć tę wiedzę dalej.

ーJak wypowiadały się o ceremonii otwarcia osoby, które w niej uczestniczyły?

Wszyscy wypowiadali się pozytywnie. Zdaje się, że wartości przekazywane przez muzeum, takie jak znaczenie życia i pokoju, są ważne w dzisiejszym świecie pełnym podziałów i ludzie mogą się nad nimi pochylić. Myślę, że warto sobie zadać pytanie, co każdy człowiek może wyciągnąć z historii sprzed 100 lat o polskich dzieciach syberyjskich oraz sprzed 80 lat o żydowskich uchodźcach.

ーJakie są pomysły na zagospodarowanie części przeznaczonej historii dzieci syberyjskich po renowacji muzeum?

Przede wszystkim zależy nam na poszerzeniu informacji o losie dzieci po ich powrocie do Polski, o czym w starym muzeum prawie w ogóle nie było mowy. Niezależny, mieszkający w Polsce dziennikarz Teruo Matsumoto oraz prof. Wiesław Theiss przekazali znaczną liczbę cennych materiałów historycznych zgromadzonych w trakcie wieloletnich badań. Część z tych materiałów zostanie wyeksponowana na wystawie jako nowe materiały dotyczące historii dzieci syberyjskich. Stale poszukujemy nowych materiałów i dokładamy wszelkich starań, by odnaleźć echa historii, które później na własne oczy będą oglądać nasi zwiedzający.

Posiadamy również ceramiczną tablicę, na której widnieje grupowe zdjęcie uratowanych Polaków, podarowaną nam przez Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai. Jest to wspaniały eksponat, który dzięki swojej zaawansowanej technice wykonania, dobrze odzwierciedla tamten moment i wyraz twarzy dzieci syberyjskich. Zachęcamy do dokładnego przyjrzenia się tej tablicy pamiątkowej.

ーーーーーーーーーーーーーーー
Muzeum w Tsurudze (Jindo no Minato Tsuruga Muzeum)
〒914-0072 Kanegasakicho23-1, Tusurga-shi, Fukui, Japan
TEL 0770-37-1035
FAX 0770-37-1036

Godzina otwarcia:9:00~17:00(wstęp do 16:30)
Dni nieczynne:Środy i od 30.12 do 02.01

Ceny biletów:normalny 500yenów、ulgowy 300yenów

ーーーーーーーーーーーーーーー


Strona Muzeum (tylko w j.japońskim)