Projekt „Dzisiaj 100 lat temu”: 04.08.1920
Przedstawiamy Państwu treść dziennika z dnia 04.08.1920
**********
04.08.1920 Środa, mocno pada deszcz
- Odwiedziła nas pewna pani z „Family encouragement society”, stowarzyszenia wspierającego rodziny. Powiedziała, że słyszała od małżonki japońskiego wicehrabii, że jest zapotrzebowanie na naukę dziewiarstwa dla dzieci syberyjskich i chciałaby ustalić datę zajęć. Powiedziałem, że data takiej wizyty mogłaby zostać ustalona telefonicznie.
- Odwiedził nas dziennikarz gazety Yomiuri, Nisen Sato. Zapytał, że czy wolno mu zrobić zdjęcia dzieciom, które się bawią. Odpowiedziałem, że tak. Zrobił więc zdjęcia dzieciom, które bawiły się na korytarzu.
- O czwartej po południu jedno dziecko, mające 7 lat, pokazało mi czerwony czyrak na prawej ręce. Było to dla niego bolesne, więc razem z Osawą udali się do szpitala i tam dziecko otrzymało opiekę.
- Otrzymaliśmy dwukrotnie wsparcie. Zapiszę szczegóły w innym miejscu.
**********
– Czym jest „Dziennik Dzieci Syberyjskich”?
Oryginał przechowywany był w Muzeum Meiji-Mura, jednak w 2005 roku przeniesiono go do archiwów biblioteki Szkoły Pielęgniarskiej im. Japońskiego Czerwonego Krzyża w Toyocie. W naszym projekcie została wykorzystana kopia manuskryptu, którą sporządzono w Instytucie Badań Historycznych Fukudenkai.
Uprzejmie prosimy o nieudostępnianie treści dziennika bez naszego pozwolenia.
– Czym jest „Dzisiaj 100 lat temu”?
Jest to projekt mający na celu refleksję nad Dziećmi Syberyjskimi i ich pobytem w Japonii, poprzez przetłumaczenie i przedstawienie części „Dziennika Dzieci Syberyjskich”, który opisuje w jaki sposób dzieci spędziły czas w Centrum Opieki Dziecięcej Fukudenkai, dzisiejszy Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai.