Projekt „Dzisiaj 100 lat temu”: 04.08.1920

Przedstawiamy Państwu treść dziennika z dnia 04.08.1920

**********

04.08.1920 Środa, mocno pada deszcz

  1. Odwiedziła nas pewna pani z „Family encouragement society”, stowarzyszenia wspierającego rodziny. Powiedziała, że słyszała od małżonki japońskiego wicehrabii, że jest zapotrzebowanie na naukę dziewiarstwa dla dzieci syberyjskich i chciałaby ustalić datę zajęć. Powiedziałem, że data takiej wizyty mogłaby zostać ustalona telefonicznie.

 

  1. Odwiedził nas dziennikarz gazety Yomiuri, Nisen Sato. Zapytał, że czy wolno mu zrobić zdjęcia dzieciom, które się bawią. Odpowiedziałem, że tak. Zrobił więc zdjęcia dzieciom, które bawiły się na korytarzu.

 

  1. O czwartej po południu jedno dziecko, mające 7 lat, pokazało mi czerwony czyrak na prawej ręce. Było to dla niego bolesne, więc razem z Osawą udali się do szpitala i tam dziecko otrzymało opiekę.

 

  1. Otrzymaliśmy dwukrotnie wsparcie. Zapiszę szczegóły w innym miejscu.

**********

– Czym jest „Dziennik Dzieci Syberyjskich”?
Oryginał przechowywany był w Muzeum Meiji-Mura, jednak w 2005 roku przeniesiono go do archiwów biblioteki Szkoły Pielęgniarskiej im. Japońskiego Czerwonego Krzyża w Toyocie. W naszym projekcie została wykorzystana kopia manuskryptu, którą sporządzono w Instytucie Badań Historycznych Fukudenkai.
Uprzejmie prosimy o nieudostępnianie treści dziennika bez naszego pozwolenia.

– Czym jest „Dzisiaj 100 lat temu”?
Jest to projekt mający na celu refleksję nad Dziećmi Syberyjskimi i ich pobytem w Japonii, poprzez przetłumaczenie i przedstawienie części „Dziennika Dzieci Syberyjskich”, który opisuje w jaki sposób dzieci spędziły czas w Centrum Opieki Dziecięcej Fukudenkai, dzisiejszy Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai.