Ceremonia Otwarcia Objazdowej Wystawy Plenerowej

Ceremonia Otwarcia Objazdowej Wystawy Plenerowej

13 sierpnia w Krakowie odbyła się Ceremonia Otwarcia Objazdowej Wystawy Plenerowej z okazji 100. rocznicy przybycia Dzieci Syberyjskich do Japonii.
Celem tej wystawy jest rozpowszechnienie historii i dziejów Dzieci Syberyjskich wśród Polaków.
Piątkowe otwarcie wystawy jest początkiem tournée po polskich miastach, które będzie trwać cały rok aż do 17 września 2022 roku. Zostanie wtedy zorganizowana w Warszawie „Ceremonia upamiętnienia setnej rocznicy przybycia dzieci syberyjskich do Japonii.

Wystawa ta będzie eksponowana na Placu Axentowicza w Krakowie do 27 sierpnia, a następnie przeniesiona zostanie kolejno do Gdańska i do Wejherowa, gdzie przebywały dzieci po powrocie do Ojczyzny.

Uroczystość otwarcia rozpoczęła się od przemowy Ambasadora Japonii w Polsce- Pana Akio Miyajimy, następnie wiadomości od Takaaki Ohty- Prezesa Ośrodka Pomocy Społecznej Fukudenkai.
Po przemowach odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi przez Dyrektor Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manghha w Krakowie- Panią Bognę Dziechciaruk-Maj, Zastępcę Dyrektora Muzeum Manggha Panią Katarzynę Nowak oraz Pana Teruo Matsumoto wraz z Panem Ambasadorem Miyajimą.

Tak jak wspomniała Pani Katarzyna Nowak- ta wystawa plenerowa jest dużym krokiem dla rozpowszechniania historii Dzieci Syberyjskich i bardzo ważnym jest też to aby każdy z nas był zaangażowany.

Organizator wystawy: Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai
Patronat Honorowy: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Ambasada Japonii w Polsce
Nadzór redakcyjny: Teruo Matsumoto, prof. dr hab. Wiesław Theiss
Współpraca: dr Jadwiga Rodowicz, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manghha w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Muzeum “Port Humanitaryzmu” w Tsurudze, ASAGAO sp. z o.o.